Ing. Kateřina Juríkováreiki mistryně, masérka
a průvodkyně zdravým životem

Dagmar: Začínající podnikatelky často žijí v zajetí svých PAK

Dagmar: Začínající podnikatelky často žijí v zajetí svých PAK

Dagmar Hoch Jelínková má podnikání v krvi. Vyrostla v podnikatelské rodině, a tak si už v útlém dětství prošla soukromou a velmi praktickou obchodní akademií. Před dvěma lety byla u založení regionálního klubu TOP CENTRUM PODNIKATELEK Česká republika. Činnost a aktivity klubu pro ni byly natolik inspirující, že napsala projekt pro začínající podnikatelky a ten pod hlavičkou co-workového, poradenského a vzdělávacího centra dodnes vede. Centrum pomáhá ženám najít pracovní uplatnění a díky poskytnuté dotaci je poradenství pro účastnice projektu bezplatné. Projekt využívá také zkušeností zavedených podnikatelek a manažerek, které se sdružují v tzv. klubu.

„Když se chlap rozhodne podnikat, tak do toho prostě jde a dokáže si kolem sebe velmi rychle „uklidit“. Žena má v sobě vyvinutější faktor rizika, strachu a předvídání a také spoustu rolí, bez nichž si neumí život představit. Zároveň má tendenci odkládat rozhodnutí na později a žije v zajetí svých „PAK“. Proto pro ni může být start těžší,“ vysvětluje Dagmar jeden z faktorů, který ji vedl k založení TCP Brno.

Projekt je postavený velmi racionálně. Poté, co ženy absolvují podnikatelské minimum, kde jim lektoři vysvětlí základní podnikatelské pojmy jako daně, účetnictví, pracovní právo apod., mají možnost využít individuální poradenství, kde získají zpětnou vazbu ke svému podnikání. „Naši lektoři pracují s reálnými čísly. S ženami prochází možné varianty vývoje jejich podnikání, učí je práci s cash-flow a společně sestavujeme zakladatelské rozpočty. Teprve po stanovení základní vize, diskuzi nad kapitálem a cenotvorbou přichází na řadu marketingová strategie,“ dodává Dagmar.

Projektem, jehož financování je zajištěno zatím do března 2015, prošlo k dnešnímu dni více než 900 žen. „Setkaly jsme se tu s velmi zajímavými business plány. Například jedna žena založila úspěšný autoservis, objevily jsme šperky s příběhem  či se začaly dovážet hedvábné peřinky z Číny,“ vypočítává Dagmar. Více než 70 % účastnic má vysokoškolské vzdělání, a proto chodí pro radu i psycholožky, stavařky či architektky. Zajímá je, jak v počátcích podnikání nešlápnout vedle a neuzavřít třeba smlouvu na pronájem provozovny s nevýhodnou výpovědní lhůtou nebo jak přijmout první zaměstnance.

Kulaty_stul_s_Petrou_Berge9

V centru se snaží nastavovat uchazečkám reálné zrcadlo. „Jsou zejména tři obory, u nichž nabádáme k velké opatrnosti, pokud se pro ně ženy rozhodnou. Je to zdravá výživa, kosmetika a poradenství. Věnují se jim totiž často i lidé bez vzdělání a vůči této nízké kvalitě není jednoduché se vymezit. Když vám zavolá neznámý finanční poradce, máte hned husí kůži, i když by pomoc skutečných odborníků potřeboval každý z nás,“ upozorňuje Dagmar. „Měli jsme tu ale také slečnu, která kvůli atopickému ekzému svého partnera vystudovala zdravou výživu a manžela vyléčila. Když nabízíte své služby tímto způsobem, je to pak o něčem úplně jiném,“ dodává a připojuje povzbuzení: „Do toho dámy! Každá jsme dobrá v něčem jiném. Není tedy nutné bát se přiznat si, že něco nevím. Důležité je situaci řešit a ptát se. Ať už jste odkudkoliv, hledejte možnosti sdílení, setkávání a buďte připravené taky pomoci těm ostatním. Třeba u nás v lednu na Ženy sobě (již brzy na www.tcpbrno.cz).“

Samotný klub vznikl před 14 lety na Slovensku, kde je dnes komunita velmi velká a čítá přes 300 aktivních členek. Před 4 lety vznikl první spolek v České republice, a to v Praze, a za další 2 roky zdomácněl i v Brně.

kulatý stůl

Dočítám knihu Martiny Václavíkové „První kroky v podnikání – Jak si Maruška otevřela obchod s jahodami“, kterou v co-workovém centru uchazečky dostanou, a místy se směju nahlas. Slibuju si, že by stálo za to, udělat si někdy čas na Kulatý stůl s některou z brněnských podnikatelek a poslechnout si success story bez obalu. Beru do ruky také kalendář a kroužkuji v něm 7. 3. 2015, kdy se na Kaskádě v Jinačovicích chystá druhý Jedinečný večer. Na ten první přišlo 180 lidí, kteří se výtečně bavili až do půl páté do rána. Nechyběl čajový bar, skotská whisky, golfový trenažér, exkluzivní vodní dýmky, ani dražba obrazu zachycujícího atmosféru večera, jejíž výtěžek putoval na konto S.O.S. vesniček.

jedinecnyvecer81

Dagmar Hoch Jelínková (* 1984) se narodila v Brně, kde žije dodnes. Od malička díky podnikání svých rodičů viděla, co tato činnost obnáší. Po studiu ekonomické fakulty a osmi semestrů práv (jednou si je prý dodělá :-)) ji proto ani nenapadlo nastoupit do klasického zaměstnání. Dnes pomáhá v rozjezdu podnikání zejména ženám, podílí se na vedení spolku TOP CENTRUM PODNIKATELEK Česká republika. Miluje sport a pobyt v přírodě, svoji rodinu, psa Atose a kromě toho podniká v oblasti hospodyňských a úklidových služeb. Být z Brna či blízkého okolí, hned bych si v jejím eseróčku BEDENIKA předvánoční úklid objednala 🙂

 

Každý měsíc informace o připravovaných kurzech a další užitečné tipy do vaší e-mailové schránky - přihlaste se k odběru:

X