Ing. Kateřina Juríkováreiki mistryně, masérka
a průvodkyně zdravým životem

Již podruhé prokázali strašičtí dobrovolníci službu přírodě konkrétním činem

Již podruhé prokázali strašičtí dobrovolníci službu přírodě konkrétním činem

Třicet dobrovolníků z toho sedm dětí se sešlo v sobotu 8. dubna dopoledne u obecního úřadu ve Strašicích na Rokycansku, aby společně uklidili svou obec. Za jedno dopoledne nasbírali společně 450 kilo odpadu. Strašice se do celostátní akce Ukliďme Česko, která se koná pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR, zapojily podruhé.

„V letošním roce se nás sešlo o něco méně než v předchozím roce. Ukázalo se, že mohu počítat se strašickými jogínkami, pionýrskou skupinou Trojlístek, konkrétními rodiči s dětmi, k nimž mám osobně blízko, i partami kamarádů a kamarádek včetně paní místostarostky. Získala jsem mnoho námětů, jak ještě lépe pojmout úklid v příštím roce, za což jsem velmi ráda. Jsem si jistá, že lidé, kteří pomáhali s gruntováním letos, to cítí stejně jako já: chtěli přírodě prokázat službu konkrétním činem,“ říká koordinátorka místního úklidu reiki učitelka Kateřina Juríková.

„Společně s obcí jsme vytipovali 4 lokality, a tak se nám podařilo uklidit nejen střed obce, ale poprvé také cestu na hráz rybníka Tisý, která už to opravdu potřebovala. Jsem vděčná za to, že bydlím ve Strašicích s aktivními lidmi, kteří nesedí doma se založenýma rukama, ale mají potřebu měnit svůj svět k lepšímu,“ doplňuje Juríková.

V keřích podél silnic, za nákupním a zdravotnickým střediskem, kolem školy a hřiště i cestou na hráz rybníka se našlo leccos. Kromě pneumatik, lahví od alkoholu a igelitových pytlíků to byly třeba staré boty zarostlé mechem, pánské spodní prádlo, dámská halenka, televize, stará popelnice, vlajka či nůž. Pro všechny přihlášené připravila obec stejně jako loni malé občerstvení.

V roce 2016 se do celorepublikové akce zapojilo více než 86 tisíc dobrovolníků, z nichž každý nasbíral v průměru 19 kg odpadu. 60 % účastníků přitom tvořily děti.

Už za měsíc, v sobotu 13. května od 9 hodin, se ve Strašicích na zahradě u muzea uskuteční další zajímavá akce. Strašice budou podruhé snídat v trávě v rámci tzv. Férové snídaně, kterou každoročně v celé republice koordinuje brněnská nezisková organizace NaZemi.

Uklidme_Strasice_2017

Každý měsíc informace o připravovaných kurzech a další užitečné tipy do vaší e-mailové schránky - přihlaste se k odběru:

X