Ing. Kateřina Juríkováreiki mistryně, masérka
a průvodkyně zdravým životem

Reflexní terapie – náhrada za bosou chůzi

Reflexní terapie – náhrada za bosou chůzi

Reflexní masáž chodidel byla vůbec první technikou, s níž jsem se v oblasti masáží osobně setkala. Díky výborné osobní zkušenosti jsem zatoužila dozvědět se víc, a proto jsem v roce 2006, ještě před základním masérským kurzem, absolvovala Školu reflexní terapie manželů Patakyových.

Reflexní terapie patří mezi velmi staré metody a zdá se, že se vyvíjela na různých místech nezávisle na sobě. Do Evropy se dostala pravděpodobně v 16. století z Číny, kde jsou o ní první písemné zmínky již ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. Nástěnná malba z roku 2330 př. n. l. v hrobce egyptského lékaře však svědčí o tom, že byla tato metoda používána také ve starém Egyptě. Souvislosti mezi reflexními ploškami a orgány využívali rovněž američtí Indiáni.

Z pohledu reflexní terapie představuje chodidlo celé lidské tělo. Orgány umístěné v pravé části těla najdeme na pravé noze, z levé části těla na levé, párové orgány mají reflexní plochy nalevo i napravo, nepárové (např. játra) najdeme jen na jedné straně. Orgány, které se nachází ve středu těla, mají reflexní plošky na obou vnitřních stranách chodidel. Reflexní masáž chodidel zahrnuje zejména systematické promačkání plosek obou chodidel, pomocí něhož dochází k uvolnění celého těla včetně páteře. Do jisté míry jde o náhradu za bosou chůzi, která významně stimuluje celý organismus a pomáhá nastartovat samočistící a samoozdravný proces.

Každý měsíc informace o připravovaných kurzech a další užitečné tipy do vaší e-mailové schránky - přihlaste se k odběru:

X