Ing. Kateřina Juríkováreiki mistryně, masérka
a průvodkyně zdravým životem

Strašice a okolí

Kde se najíst

 

Kde se zastavit

Muzeum středních Brd ve Strašicích

V bývalé velitelské vile v areálu strašických kasáren si přijdou na své všichni milovníci vojenství, ale i přírody, geologie, archeologie (zejména období středověku) a starých řemesel (lesní řemesla, hornictví, železářství). Komu se zasteskne po vojenském drilu, může stylově přespat v místním dřeváku s 18 lůžky a sociálním zařízením upraveným jako za první republiky.

 

Třítrubecké údolí
= nejdelší údolí Středních Brd v CHKO Brdy poblíž Strašic

 

Vodní hamr Dobřív

Největší a nejvýznamnější památka svého druhu v České republice je otevřena v turistické sezóně (od 1. 4. do 31. 10.). Třetí sobotu v květnu se zde pravidelně konají „hamernické dny“ s ukázkou prací uměleckých kovářů. Dobřív se nachází 6 km od Strašic.

 

Zámek Mirošov

Barokní zámek, který vznikl přestavbou renesanční tvrze, je dominantou obce Mirošov. Počátky Mirošova jsou spojeny se šlechtickým rodem Gryspeků z Gryspachu. Ferdinand Gryspek si zde nechal vystavět renesanční tvrz s dvorem a pivovarem. Stavba byla dokončena někdy před rokem 1594. Dodnes jí můžeme vidět, i když upravenou, neboť tvoří severní křídlo zámku. V rámci restitucí po roce 1990 získala zámek dědička bývalého majitele paní Hana Ludikarová. Díky činorodosti majitelů je návštěvníkům zpřístupněno celé hlavní křídlo a na zámku se konají také svatební obřady. V přízemí zámku se nachází stálá expozice o historii zámku a jeho nedávné rekonstrukci. Prohlídky zámku pro veřejnost jsou možné pro předem objednané skupiny (min 10 osob). Rezervaci zajistíte na telefonu +420  602 163 813 nebo e-mailem info@zamek-mirosov.cz. Mirošov se nachází 10 km od Strašic.

Zámek Hořovice

Exilová rezidence posledního hesenského kurfiřta. Původně barokní stavba upravovaná v 19. století. První prohlídková trasa nabízí v bohatě vybaveném interiéru putování zámeckou historií, druhá trasa pak seznamuje veřejnost s hrami a hračkami šlechtických dětí z období od 17. do 20. století. V přízemí Zámku Hořovice, v prostorách bývalé zámecké kuchyně, lze zhlédnout unikátní soubor hracích strojků a hudebních automatů z 18. až 20. století ze sbírek Českého muzea hudby – Národního muzea. Prohlídku obohatí procházka parkem se sochami z dílny M. B. Brauna a pozoruhodnou sochařsky vyzdobenou Sluneční bránou. Hořovice se nachází 17 km od Strašic.

 

Hvězdárna Žebrák

Hvězdárna nad nedalekým městem Žebrák stojí pouhých 300 metrů od místa, kde v roce 1824 dopadl meteorit. Postavena byla v roce 1954 v Akci Z. Každý první čtvrtek v měsíci se zde můžete dívat z kopule na hvězdy dalekohledem, který je kopií většího a slavnějšího kolegy Hale z Mt. Palomaru v Kalifornii. Žebrák se nachází 26 km od Strašic.

 

 

Každý měsíc informace o připravovaných kurzech a další užitečné tipy do vaší e-mailové schránky - přihlaste se k odběru:

X