Ing. Kateřina Juríkováreiki mistryně, masérka
a průvodkyně zdravým životem

Úleva pro páteř aneb svět vzhůru nohama na 5 minut denně

Úleva pro páteř aneb svět vzhůru nohama na 5 minut denně

Podívat se jednou denně na svět doslova vzhůru nohama má velmi blahodárné účinky. Činím tak už dva roky od pondělí do neděle alespoň na 5 minut a tělu to opravdu svědčí. Zkuste to se mnou také. Není to obtížné a i když to tak možná nevypadá, není čeho se bát. Po upevnění těla za kotníky na autotrakčním lehátku se pomalým pohybem paží směrem dozadu překlopíme do předem stanovené polohy pro začátek s maximálním sklonem do 30 stupňů, v případě obav i mnohem méně. Po chvíli pocítíte, jak se vám natahuje páteř a uvolňují svaly kolem ní, prokrvuje mozek a odkrvuje břicho, což má skvělé účinky nejen na zažívání, zlepšuje se krevní oběh a zmírnit se mohou i případné potíže s hemeroidy.

Autotrakční lehátko v podstatě simuluje stoj na hlavě, jehož skvělé účinky jsou známé z jógy. Na rozdíl od této pozice je však lehátko pro začátečníka mnohem bezpečnější, protože si nemůže ublížit ani v případě, že by ho při stoji na hlavě svalový korzet neudržel. Maximální výška osoby odpočívající na autotrakčním lehátku je 235 cm, maximální váha 120 kg.

V obrácených polohách nesetrváváme déle, než je nám příjemné. Začínáme s polohami mírně šikmými (do 30 stupňů) a zůstáváme v nich od 1 do 5 minut dle vlastního pocitu, v kolmějších polohách pak do jedné minuty. Poté se vracíme do rovnovážné polohy, v níž zůstáváme cca 5 až 8 minut. V případě zájmu můžeme ještě jednou opakovat.

Autotrakční lehátko má velký význam například v léčbě vadného držení těla včetně skoliózy všech stupňů a preventivně působí proti vzniku poruch páteře v období růstu a vzniku bolestivých stavů při jednostranné zátěži, protahuje zkrácené svaly a šlachy v oblasti dolních končetin, zlepšuje psychickou i fyzickou kondici a pomáhá relaxovat zejména před usnutím. Lehátko si můžete u mě vyzkoušet třeba po masáži, a když vás zaujme, třeba si jako já pořídíte vlastní exemplář domů. Stejně jako tzv. obrácené polohy v józe není u žen vhodné používat lehátko v období menstruace.

Kromě všech jmenovaných blahodárných účinků autotrakčního lehátka existují případy, kdy není užití vhodné. Je to zejména po mozkové mrtvici, při bolestech hlavy po zánětu mozkových blan, při výduti mozku, zeleném zákalu, po operaci lebky, zvýšené činnosti štítné žlázy, akutních stavech po zlomeninách obratlových těl, po čerstvých operacích plotének, při vážných srdečních onemocněných (těžší stavy po infarktu myokardu, těžké vrozené srdeční vady), trvale vysokém krevním tlaku, totální endoprotéze kyčlí a kolen, po amputaci jedné dolní končetiny, při hemofilii, při těžké cukrovce, při těžkých psychotických stavech, při akutních zánětech a jiných vážných vnitřních onemocněních.

Autotrakční lehátko

Každý měsíc informace o připravovaných kurzech a další užitečné tipy do vaší e-mailové schránky - přihlaste se k odběru:

X