Co jsem se o strachu naučila od své dvouleté dcery

Strach

Každý z nás se ve svém životě potýkáme se strachem. Je to normální a běžné. Osobní praxe mě dovedla k tomu, že je důležité umět si svůj strach, vztek či jiný nepříjemný pocit přiznat a naučit se s ním pracovat – “rozpustit ho”. V opačném případě dochází k tomu, že “je s námi k nevydržení”, protože svými pocity zaplavujeme okolí, nebo ještě hůře, uzamykáme je ve svém těle a způsobujeme si v lepším případě “jen” psychosomatické obtíže…

Velkou inspirací v tom, jak pracovat se svými pocity, je mi má dvouletá dcera. Při její výchově se soustředím na jediné – milovat ji bez podmínek a nemanipulovat ji pomocí strachu. A tak naše Karolínka často překvapí, protože například už jako malá žena ví, že strachu je nejlepší čelit tvář v tvář, a když je příliš velký, pak pomůže přítomnost milujícího dospělého.

A jak se to konkrétně projevuje? Tak například při čtení knihy. Nedávno jsem si říkala, že ji zkusím ukázat tátovu knihu Už se nebojím tmy. A tak si prohlížíme obrázky a při pohledu na lebku vidím, jak se malá holčička celá zatřese. Tak si vysvětlujeme, že je to ve skutečnosti lampička ve tmě, která se hlavnímu hrdinovi malému Štěpánovi zdá být lebkou… A Karol překvapí. Za pár dní přijde znovu s knížkou, že si ji chce zase prohlížet. Znovu a znovu, dokud si vše neujasní a svůj strach zvládne.

Náš strach se nám často zdá být větší než ve skutečnosti je. Někdo se bojí nemoci, jiný že nedostojí závazkům, které na něj klade sám život. Pomoc je přitom velmi jednoduchá. Oblíbila jsem si řízenou meditaci proti strachu, kterou s oblibou zařazuji i do léčení na dálku a svých kurzů. Když se bojíme, nebo pokud nás strach či vztek dokonce už začínají v konkrétních situacích paralyzovat, jednáme a cítíme se zcela jinak, než když prohloubíme dech a spojíme ho s myšlenkou harmonie. Každá naše myšlenka a pocit se totiž projevují v našem těle. Naše tělo je vděčné, když si uděláme alespoň půl hodiny čas, uvolníme ramena a necháme harmonii proudit všemi svými orgány. Ve stavu vnitřní pohody a klidu se nám v průběhu meditace podaří naše obavy a strachy nakonec přijmout nejen naším rozumem, ale též v rovině emoční, což je zásadní.

Pokud vás článek zaujal a dočetli jste až sem, možná se chcete dozvědět o práci se svými pocity, strachy, myšlenkami a tělem víc. Máte-li chuť, neváhejte mě kontaktovat písemně či na telefonu, nebo se přihlaste na kurz prostřednictvím formuláře.