Čtvrtý ročník akce Ukliďme Strašice lámal rekordy. Jaký bude ten pátý?

_06_04_Uklidme_Strasice_2019_00_sraz_dobrovolniku_orez

V rámci čtvrtého ročníku akce Ukliďme Strašice! posbíralo loni v dubnu více než tři sta dobrovolníků téměř dvě tuny odpadu. Akce v mnohém předčila očekávání obce i organizátorů. Jaký bude její pátý ročník?

Stejně jako v roce 2019 se do gruntování obce zapojí celá Základní škola Karla Vokáče. V pátek 3. dubna se bude na čtyřech trasách v čase vyučování pohybovat 280 žáků v doprovodu svých učitelů. „Chceme přispět k očistě našeho nejbližšího okolí – obce, kde žijeme a pracujeme,” vysvětluje důvod, proč celostátní akci podporuje a proč se jí účastní, ředitel místní základní školy Martin Straka.


Na páteční aktivitu školy naváže oficiální akce dobrovolníků, která se uskuteční v sobotu 4. dubna. Sraz všech zájemců je již tradičně v 9 hodin před obecním úřadem. Z organizačních důvodů je třeba se na akci registrovat vyplněním formuláře ZDE nebo telefonu 775 033 095.


“Velmi si vážím podpory obce, bez jejíž pomoci by tuto dobrovolnickou akci vůbec nešlo organizovat. Pan starosta každoročně dohlíží na svoz a vážení odpadu a díky jeho přízni obdrží každý dobrovolník kromě úklidových pomůcek také sladkou odměnu,” říká koordinátorka místní akce a učitelka reiki Kateřina Juríková.


“Příjemně mě překvapilo, kolik lidí projevilo v roce 2019 o úklid zájem. Zapojili se dokonce i přespolní, kteří ve Strašicích často pobývají. Kromě hlavních jasně daných tras neváhali dobrovolníci ve skupinách ale i jednotlivě uklízet na místech, kde se často pohybují nebo kam chodí rádi na vycházky. S nadsázkou by se dalo říci, že se nám loni společně podařilo vygruntovat celou obec,” doplňuje Juríková.


Celostátní akce Ukliďme Česko (www.uklidmecesko.cz) se pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR uskuteční letos již posedmé. Jejím cílem je prokázat službu přírodě konkrétním činem.

Kde se bude uklízet?

v pátek 3. dubna od 10 do 14 hodin – úklid žáků ZŠ Karla Vokáče

  • okolí školy, hřiště Spartak a cesta ke kostelu
  • úsek pod lesem „u hřišťátka“
  • Kout – podél „tankovky“ do Dvora a okolo kostela zpět
  • Huť – kasárna – koupaliště


v sobotu 4. dubna od 9 do 12 hodin – úklid dobrovolníků

  • okolí autobusové zastávky u obecního úřadu a trasa směrem na Strusky
  • u zdravotnického střediska a za obchodním domem
  • cesta od autobusové zastávky u obecního úřadu, podél kasáren až k hrázi rybníka Tisý