Jak najít čas na meditace a cvičení, když máte doma malé miminko

Jak_najit_cas

Umíte si představit, že by se vaše ratolest někdy probudila a řekla si “dnes je blbej den, tak já na svůj pokrok kašlu a nebudu dnes objevovat nic nového?” Zní to divně, co? Ale přesně toto mnozí dělají a očekávají při tom pozitivní výsledky…

Příchodem miminka se vše změní. Opakovaně jsou prověřována naše předsevzetí, dobré i méně dobré návyky. Času není nazbyt, a tak se hodí zapracovat postupně na svých každodenních rituálech. Několik měsíců po narození mé první dcery Karolínky jsem zjistila, že pokud jsem na něco byla zvyklá už dlouho před porodem, je pro mě mnohem snazší zavést to do svého života velmi rychle zpět. Tak to bylo v mém případě u meditací.

Trochu složitější to ale bylo s pravidelným cvičením. V těhotenství jsem totiž podnikala pouze pěší túry do deseti kilometrů a jednou týdně chodila na těhotenské cvičení.

Meditovat jsem se v minulosti naučila díky kurzům reiki, které dnes sama vyučuji, a samozřejmě následné praxi. V případě cvičení jsem si po pár měsících marných pokusů najít čas na jiný pravidelný pohyb než vycházky s miminkem v nosítku, úklid domácnosti a vaření, musela přiznat, že potřebuji pomoct.

Když do něčeho investujete svůj čas a peníze a navíc víte, že na vás byť krátkodobě někdo “dohlíží”, zpravidla nad sebou nelámete tak rychle hůl. A tak se stalo i v mém případě, že mi měsíční spolupráce s veganským fitness instruktorem opravdu prospěla. I když se totiž občas stane, že mi z nejrůznějších důvodů “nezbyde” na cvičení čas, už vím, že:

  1. Nejdůležitější je vybudovat si pravidelný návyk.
  2. Začít je možné klidně od lesa. Mně se například nejprve dařilo cvičit pouze večer, když Karolínka usnula. Až mnohem později jsem zjistila, že to jde i ráno, protože mě ráda pozoruje…
  3. Když se vám nedaří plnit svá předsevzetí, nelámejte nad sebou hned hůl. To že jste nesplnili svá očekávání, jednou nebo i pětkrát za sebou neznamená, že už nikdy nenaskočíte zpět.
  4. Zapracujte na organizaci svého času a požádejte partnera, ať je každý den půl hodiny s miminkem tak, abyste se nemusela o nic starat. Přesný čas nechte klidně na něm. Posílí to vzájemnou vazbu miminka s tatínkem a vy budete mít chvilku na relaxaci.
  5. Nezapomínejte, že pohodová máma = pohodové miminko. Ať si to chcete přiznat nebo ne, miminko vaše aktuální rozpoložení a energii vnímá, a když nemáte z čeho dát… – však víte…

Nic není nemožné a vše se dá postupnými kroky zvládnout k plné spokojenosti každé maminky a každého miminka. Začít s pravidelnými meditacemi a cvičením “až” po porodu není pozdě. Důležité je začít a vytrvat. Nejlepšího učitele/učitelku máte každý den před sebou.

Pokud se chcete naučit meditovat, žít pohodově a být po většinu času v dobrém rozpoložení, chcete se mít více rádi nebo se toužíte stát sami sobě nebo svému dítěti preventivním lékařem, přihlaste se na můj kurz reiki 1. Ten nejbližší se uskuteční už první víkend v květnu a další je plánovaný na srpen.

Psáno pro yogamagazin – magazín o yoze