Jak zvládnout nevyžádané testy mateřského sebevědomí

Test_sebevedomi

Nepatřím mezi úzkostné ženy a díky duchovnímu učení a reiki, které dál předávám, jsem rozhodně ještě klidnější než bych byla bez nich. Přesto jsem byla za poslední rok mnohokrát vystavena zkoušce, zda je mé sebevědomí zdravé a dostatečné, zejména v roli matky. V tomto článku jsem se vás rozhodla pobavit nejpodivuhodnějšími úkoly, které jsem až dosud řešila.

1. nůžky s kulatou špičkou
Od narození Karolínky mířily naše kroky mnohem častěji než kdykoliv dříve do zdravotnických potřeb. Poprvé to za mě schytal manžel, protože měl zrovna cestu do Plzně. Ovlivněna poslechem online video kurzu s předporodní přípravou jsem jako prvorodička snadno podlehla dojmu, že stříhání nehtů u novorozence je něco naprosto strašného. A jak to tak bývá, s kým jsem se bavila, včetně pediatričky, ten mé obavy potvrzoval. Rada paní instruktorky, že ona, matka tří dětí, nehty svým nejmenším dětem raději okusuje, mi přišla ještě prapodivnější. Rozhodla jsem se tedy zakoupit stůj co stůj nůžky s kulatou špičkou. Paní v prodejně naštěstí vše manželovi trpělivě vysvětlila a nákup mu rozmluvila. První stříhání nehtíčků jsme pro jistotu provedli ve spánku obyčejnými nůžkami z manikúry s normální špičkou. A samozřejmě úplně v pohodě.

2. helmička, abychom měli krásně tvarovanou hlavičku
Není pro matku nic strašnějšího než pozorovat, jak se jejímu dítěti zplošťuje hlavička, a vědět přitom, že je jedinou osobou, která s tím může skutečně něco udělat, protože je s miminkem od rána do večera. Na radu jedné šikovné trojnásobné maminky jsem se rozhodla, že ve zdravotnických potřebách pořídím helmičku, v níž nebude možné dočasně pokládat hlavičku stranou, než se vše napraví. Její chlapeček takto vše hravě zvládl. To bylo poprvé, co jsem si připadala v odborné prodejně opravdu trochu paranoidně. Jak se ukázalo, helmička nebyla zdaleka tak často prodávaná pomůcka a jiné děti se bez ní obešly, tak proč ne to moje. To, že je tento problém u dětí, které se narodí jako zdravé, ale sedmiměsíční, mnohem častější, vůbec nehrálo při vysvětlování roli. Bylo to nakonec poprvé, co mě zachránila cesta, po níž jdu. Nejen, že jsme vyřešili důsledek celého problému – hlavičku máme dnes krásně tvarovanou, ale i příčinu – větší svalové napětí v oblasti šíje a lopatek, které vedlo k preferenci otáčení hlavičky jedním směrem…

3. pás na pupeční kýlu
Když jsme o naší berušce mluvili v těhotenství jako o pupíčkovi, netušili jsme ještě, že budeme v prvních měsících řešit její pupeční kýlu. Na doporučení maminky, která se s tímto problémem setkala u svého dítěte, jsme ve zdravotnických potřebách zakoupili speciální pás s výstupkem v oblasti pupíku. Pás se zdál z počátku dobrý. Byl na suchý zip, dal se prát. Naše pokusy však s první hodně pokakanou plínkou a častějšími posuny výstupku mimo pupíček skončily. Nakonec se kýla díky pohybu dítěte i našim alternativním postupům srovnala téměř zcela a chirurgický zákrok v budoucnu nebude nutný.

4. protiskluzové návleky na kolínka
Patřím mezi maminky, které pečlivě sledují psychomotorický vývoj svého dítka. Ne z úzkosti, ani proto, že by to byla tragédie, kdyby něco dělalo trochu jinak. Naše Karolínka je dítko zvídavé a plazivé. Velmi brzy proto opustila vymezený prostor na speciální protiskluzové dece a vydala se vstříc novým zážitkům na dlaždičkách a plovoucí podlaze. Miminka, která se ráda plazí, potřebují stále něco vyrábět rukama. Jak ji tedy v kluzkém prostředí motivovat, aby správně v pohybu podsouvala kolínka a opírala se o ručičky, aby místo plazení začala lézt? Pořídili jsme proto speciální protiskluzové návleky na kolínka, rozšířili domácí prostory o další neklouzavé možnosti, začali více navštěvovat prostory s kobercem, ale hlavně se vydali na obyčejnou trávu. Tam se totiž jeden plazí opravdu obtížně. Proč to tady ale celé píšu. Až se i ve vašem případě rozhodne pracovnice zdravotnických potřeb otestovat vaše mateřské sebevědomí konstatováním, že taková pomůcka jistě existuje, když to říká paní fyzioterapeutka, ale oni ji nikdy neměli a u svých dětí ji také nikdy nepotřebovala, neberte si to osobně. Navštivte prodejnu s punčochovým zbožím a ponožkami a věřte, že kromě těch návleků na kolínka se vyrábí i speciální punčocháče s protiskluzovými bodíky 😉

Máte-li chuť dozvědět se, jak uplatňovat duchovní učení a reiki při péči o sebe, o vaše děti nebo vnoučata, neváhejte navštívit můj kurz reiki. Ten nejbližší se uskuteční už v srpnu (konkrétně o víkendu 3. až 4. srpna). S přihláškou mě kontaktujte na e-mailu jsem@katkajurikova.cz nebo telefonu +420 775 033 095.