Menstruační kalhotky – skvělý pomocník nebo reklamní trik?

Kalhotky_vyrez

Jsem nadšenou uživatelkou alternativních menstruačních pomůcek, proto jsem musela vyzkoušet i menstruační kalhotky, které na mě vykukovaly už delší dobu v reklamách na sociálních sítích… A k jakým závěrům jsem po třech cyklech menstruace s kalhotkami došla?

  1. I nadále zůstávám uživatelkou menstruačního kalíšku, který má své výhody např. u moře či ve wellness zónách.
  2. Z menstruačních kalhotek jsem nadšená např. když chci jít na masáž nebo při jízdě na kole. Obojí jsem absolvovala v nejsilnějších dnech menstruace na pohodu.
  3. Na rozdíl od látkových menstruačních vložek, které jsem v minulosti také vyzkoušela, jsou kalhotky velmi vzdušné. Porovnání s klasickými vložkami není třeba nijak zdůrazňovat. I když používáte kvalitní značku, nikdy nebude mít pocitově vlastnosti “jen” obyčejných kalhotek.
  4. Již delší dobu nenosím černé spodní prádlo, takže mě nadchl design značky SAYU. Přes jejich tělovky si v pohodě můžu vzít i bílé oblečení a jejich střihy perfektně sedí. Mimochodem tahle značka má i skvělou zákaznickou podporu, což není vždy samozřejmostí.
  5. Menstruační kalhotky mi navíc mohou pomoci přiblížit se postupně k mému snu v podobě tzv. volné menstruace.

Přestože nemám nejmenší problém s menstruační krví, alfou a omegou se nakonec stalo praní a otázky týkající se bezpečnosti a hygieny.

  1. Před prvním použitím musíte kalhotky opravdu vyprat v pračce v tekutém pracím prostředku bez aviváže (ideálně na 30 stupňů na 30 minut). Má první zkušenost se značkou Snuggs nebyla v tomto ohledu nejrůžovější. Po osmi hodinách nošení kalhotky začaly nepříjemně prosakovat po okrajích, přestože jsem neměla silnou menstruaci. Naštěstí to bylo v letních šatech, takže žádný trapas nenastal. Kalhotky jsem před prvním použitím “pouze” několik hodin namáčela ve vodě v domnění, že je to dost… Každá žena je jiná a proto je zejména v nejsilnějších dnech menstruace dobré nejprve vyzkoušet, jak dlouho vydrží kalhotky právě vám. Kromě síly menstruace totiž hraje roli třeba i „tekutost“ menstruační krve či individuální anatomie.
  2. Praní kalhotek po použití: Z mého pohledu může být někomu nepříjemné a od dalšího užívání v silnějších dnech menstruace ho odradí. Jde o to, že vše, co kalhotky vsáknou, musíte také vyprat. Nejlépe nejprve v ruce a teprve potom v pracím gelu v pračce… “Po použití stačí kalhotky propláchnout tekoucí chladnější vodou, můžete použít lanolinové mýdlo, nebo jiné vhodné na vlnu. Kalhotky nedrbejte, jen je jemně mněte, aby se nepoškodil vlněný úplet. Sama jsem naše kalhotky takto prala již opravdu hodněkrát, přesto je úplet v perfektním stavu, bez žmolků či jiných vad. Při vypláchnutí uvidíte, že se voda nebarví od krve, to je známka, že jsou kalhotky připraveny do pračky. Kalhotky je možné prát např. v sáčku na jemné prádlo s ostatním prádlem nebo na rychlý program na 30 minut zvlášť,” vysvětluje spolumajitelka společnosti SaYu Jana Mohlová.
  3. A jak je to s rizikem infekce?  “Merino vlna je proteinové vlákno přirozeně bez jakýchkoli přísad. Zabraňuje proto množení a šíření mikroorganismů, takže např. i vzniku zápachu. Je to vlastnost, o kterou praním nepřichází. Je to perfektní funkční materiál, léta prověřený. Podobnou vlastnost má i bambus, obsahuje látku kun, která brání rozmnožování mikroorganismů. Současně mají oba materiály termoregulační vlastnosti, membrána je prodyšná (ale nepropustná). Při podezření na gynekologickou infekci je vhodné při praní “jako aviváž” použít trochu Ulrich máchadla s kyselinou mléčnou, které merinu při občasném užití neškodí,” doplňuje Jana Mohlová ze SaYu.

Přeji všem ženám, aby dokázaly pohodově prožívat své vlastní fyzické bytí, ať už ve dnech s menstruací nebo bez ní. Krásný design některých menstruačních kalhotek k tomu může dle mých osobních zkušeností jedině pomoci.