Pátý ročník akce Ukliďme Strašice 2020: gruntovali skalní přívrženci a milovníci přírody = party přátel, rodiny a škola

Uklidme_Strasice_2020

Ani v pátém ročníku akce Ukliďme Strašice! dobrovolníci nezklamali. Gruntovali party přátel, rodiny a škola. Již ve čtvrtek 17. září po vyučování se s pytli po obci pohybovalo ve svém volném čase 59 žáků Základní školy Karla Vokáče v doprovodu 6 pedagogů. Rychlou spojku jim na koloběžce dělal sám pan ředitel. V sobotu 19. září dopoledne se pak před obecním úřadem sešlo 32 dobrovolníků, z toho 14 dětí, aby uklidili další lokality.

“Naši tradiční jarní akci jsme letos kvůli nouzovému stavu výjimečně posunuli na podzim a ukázalo se, že kdo má chuť pomoci přírodě konkrétním činem, najde způsob, jak to učinit za všech okolností. Mnoho dobrovolníků uklízí nepořádek na svých toulkách nejen po Brdech zcela běžně a tuto akci chápe spíše jako gesto,” říká koordinátorka místní akce a učitelka reiki Kateřina Juríková.

Úklid dobrovolníků každoročně podporuje obec. “Pan starosta osobně dohlíží na svoz a vážení odpadu a díky jeho přízni obdrží každý dobrovolník kromě úklidových pomůcek také zaslouženou sladkou odměnu. Bez spolupráce s obcí by takovou akci šlo zorganizovat jen obtížně,” doplňuje Juríková.

Loňský rekord v počtu uklízejících i sesbíraného odpadu letos Strašice netrhly. Množství odpadků odpovídalo mj. i počtu rukou, které s úklidem pomáhaly. Vegetace na podzim je též vzrostlejší než na začátku jara. “Někdy se samozřejmě můžeme radovat také z toho, že jsme k přírodě ohleduplnější. Letos dobrovolníci nasbírali celkem 560 kg odpadu a našli 9 pneumatik,” doplňuje Kateřina Juríková.

V dubnu 2019 uklízelo celkem 343 dobrovolníků včetně 280 žáků ZŠ v rámci vyučování, kteří společně nashromáždilli neuvěřitelných 1 730 kg odpadu a 25 pneumatik. Další ročník místní akce se uskuteční na jaře 2021.

Celostátní akce Ukliďme Česko (www.uklidmecesko.cz) se pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR uskutečnila letos již posedmé.

Nejkurióznější nálezy

  • letošní rok: houpačka, digitální rádio
  • v předchozích ročnících: hasicí přístroj, sekačka na trávu, umělé palmy, křeslo, sněhule