První tři měsíce s miminkem – ukázka z nové knihy

Miminko_1_trimenon_2

Nejlepší kniha o miminku… je již v sazbě, a tak je nejvyšší čas, podělit se s vámi o to, jak vznikala. Dnes se podíváme na to, jaké byly první tři měsíce s naší Karolínkou a co jsme se o nich dozvěděli od našeho Jáchymka. Řeč bude o vývoji miminka v tzv. prvním trimenonu.

Náš rozjezd s Karolí byl trochu delší než je obvyklé, a tak mě popravdě překvapilo, že než jsem se s Jáchymkem rozkoukala, byly první tři měsíce pryč. Od samého začátku je zřejmé, že naše děti jsou sice sourozenci, ale potřeby každého z nich se liší. Zatímco pro Karolínku bylo důležité hodně se tulit a mazlit a milovala chůzi nebo pohupování v nosítku, Jáchymek se zabydlel v kočárku, kde měl svůj klid, a nosit čelem k mamince se chtěl opravdu jen občas. Na rozdíl od Karolínky dokonce nastávaly momenty, kdy naopak v nosítku vyloženě nechtěl být.

Oběma našim dětem se ale líbila pozice zády k rodiči propojená s dýcháním… A tzv. pozice na tygříka, v níž byli oba schopní i usnout… Obě tyto pozice najdete v knize v kapitole “Jak pochovat dítě při neklidu”.

Dovolím si nyní malou citaci z knihy, která objasňuje, co způsobuje často neklid dítěte a čemu pomáhají tyto polohy předejít. “Miminka často pláčou pouze proto, že je maminka drží tak, že mají hlavu v záklonu a hrudník prohnutý směrem vpřed “jakoby se vzdávala”. Maminka přitom málokdy prohlíží držení miminka v zrcadle, jinak by totiž zjistila, že když dítě chová čelem k sobě nebo na lokti dříve než udrží samo hlavičku, že k tomuto dochází. Záklon dítěte způsobuje jeho neklid.”

“Je-li dítě neklidné, pomůže často pohupování na míči, které miminku připomíná příjemné prostředí dělohy. K tomu je možné přidat relaxační pozice např. miminko přidržíme zády k sobě a jednu ruku dáme na hrudníček, abychom mu pomohli zklidnit dech. Nebo dítě přetočíme na bříško, druhou ruku dáme na zádíčka a miminko nám pod ni klidně dýchá, čímž dojde rovněž ke zklidnění.”

Fotografie znázorňují postup, jak pochovat dítě při neklidu.

Příprava na pozici tygříka

Zklidnění dítěte v pozici na tygříka