Video: Jak pracovat s Nejlepší knihou o miminku…

Nejlepsi_kniha_foto

Lenka Paymová, skvělá lékařka Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň – Lochotín, po přečtení Nejlepší knihy o miminku… před pár měsíci řekla, že by si přála mít tuhle knížečku plnou názorných fotografií k ruce hlavně po prvním porodu. “Jakkoliv pečlivě jsem se připravovala na těhotenství a porod, v péči o novorozence jsem tápala. A na dlouhé studování jsem v šestinedělí neměla ani čas ani energii,“ doplnila.

Přínosná se zdá kniha i novopečenému tatínkovi, majiteli reklamní agentury, Jakubovi Michlovi, který o ní říká: “Nejlepší kniha o miminku… je pro mě jako novopečeného tatínka hodně přínosná. Našemu Mikoláškovi je právě šest týdnů. Přečetl jsem na toto téma spoustu knih, ale až v této jsem se poprvé dočetl o práci s dechem a důležitosti rukou rodiče. Zaujalo mě taktéž, že naší rolí v začátku je především miminko zklidňovat.”

U paní Knězové se inspirují i čeští pediatři. “Od fyzioterapeutky Jany Knězové jsem se naučila některé metody, které s úspěchem uplatňuji ve své ordinaci. Jana se dlouhodobě zabývá vývojovou rehabilitací kojenců – nikoli jen těch skutečně handicapovaných, ale i těch, kteří mají „problém“ kvůli nejistotě svých rodičů. Většině dětí stačí láskyplná a klidná náruč, rozumný přístup a vedení ve smyslu fyziologického vývoje, aby ony i jejich rodiče prožívali spokojeně radostné období po narození miminka. Je moc dobře, že se autorky rozhodly poradit rodičům, jak na to,” říká pediatrička a předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Alena Šebková.

V následujícím videu se můžete podívat nejen na to, jak kniha vypadá, ale také, jak přirozeně, bezbolestně a jednoduše pracuje s miminky fyzioterapeutka Jana Knězová.

Osmdesátistránková kniha je užitečným průvodcem pohybovým vývojem od narození dítěte do jednoho roku. Je plná inspirace a tipů, jak si můžete se svým dítětem zcela bezbolestně hrát a pomoci mu mj. třeba ke správnému držení těla v budoucnu. Kniha s velkými fotografiemi Filipa Komorouse je přehledně strukturovaná. Najdete v ní inspiraci vždy po třech měsících (tzv. trimenonech), na které se první rok života dítěte v odborných kruzích dělí. Nechybí informace o vývoji v maminčině bříšku, porodu a chvílích po něm, ale také práci s dechem, slovníček pojmů, příběhy rodičů či kapitola o tom, jak to mají miminka, která přijdou na svět o pár týdnů dřív. Knihu žádejte u svých knihkupců nebo si ji kupte na stránkách Knižního klubu.

Rozhovor spoluautorek s redaktorkou Českého rozhlasu Plzeň Veronikou Albrechtovou si můžete v případě zájmu poslechnout v samostatném článku.