Bojíte se meditace?

Bojite_se_meditace_vyrez

Ať o tom víme nebo nikoliv, každý z nás už někdy meditoval. Je to ten stav, kdy ztrácíme pojem o čase při činnosti, kterou milujeme. Někomu se to děje při vaření, někomu v lese, jinému při tanci či zpěvu. Přesto se ve své praxi velmi často setkávám s omluvou: “Víš, moc ráda bych přišla na tvoji meditaci, jenže já meditovat neumím.”

Přitom jediné, co zpravidla neumíme, je uvést se do tohoto stavu vědomě. Jen si to představte. Při zkoušce z angličtiny byste například prožívali tentýž krásný pocit, jako když vaříte své oblíbené jídlo… Navodit si blažený stav meditace kdykoliv a kdekoliv vyžaduje určitý trénink, jenže my od sebe máme přehnaná očekávání již při pouhém prvním pokusu. Představujeme si, že s prvními tóny relaxační hudby upadneme do jakéhosi mystického transu s těmi nejúžasnějšími pocity a zážitky… A jakmile nám v hlavě naskočí myšlenka, co budeme zítra vařit, nebo jaký byl dnes rozhovor se šéfem, okamžitě se začneme kritizovat a podsouvat si přesvědčení, že pokud jde o meditace, jsme úplně k ničemu.

A proč o tom tak zasvěceně mluvím? Protože všechny ty výše uvedené pocity za jedenáct let vědomé práce na sobě znám. Proto prosím, mějte se rádi a věřte, že projít přes tento myšlenkový “balast” je úplně normální a chvíli to trvá. Nebo si snad myslíte, že dokážete skvěle řídit auto ihned poté, co jste se poprvé odvážili sednout si za volant?

Máte-li chuť zjistit, jaké to je vědomě meditovat, přijeďte o první adventní neděli 2. 12. v 16 h do Strašic na Rokycansku. Odpočinete si, přijdete na jiné myšlenky, a navíc si u nás užijete i živou hudbu! Tak si to nenechte ujít a přihlaste se na telefonu +420 775 033 095 nebo e-mailu jsem@katkajurikova.cz.

psáno pro Yoga Magazín