Desátý až dvanáctý měsíc s miminkem – závěrečná ukázka z nové knihy

Miminko_4_trimenon_2

Nejlepší kniha o miminku… je již nějakou dobu v prodeji, a tak mám velkou radost, že už v úterý 23. února 2021 zamíří do pořadu České televize Sama doma. Stále platí, že pokud chcete knihu s podpisem, můžete mi napsat. Pokud vám na věnování nezáleží nebo se pro něj zastavíte později, můžete si ji objednat třeba tady. A jaký byl tedy tzv. čtvrtý trimenon s naší Karolínkou a jaký s Jáchymkem?

V desátém až dvanáctém měsíci života dítě začíná lézt, přes šikmý sed si sedne a s nakročením nohy se dostane do stoje s oporou. Ve stoji nejdříve chodí tzv. boční chůzí podél nábytku. Nejprve se drží oběma rukama, později jen jednou. Posléze to začíná zkoušet bez držení a když se cítí jisté na dvou končetinách, začne samostatně chodit. Každé dítě je jiné. Pokud nezačne chodit právě v tomto období, neznamená to, že je s ním něco v nepořádku. Důležité je, aby prošlo postupně všemi vývojovými fázemi.

Stejně jako Karolínka, ani náš Jáchymek v roce nechodí. Podařilo se nám perfektně vyřešit souměrné používání rukou i nohou při plazení. Nedlouho poté začíná Jáchymek lézt po čtyřech a kolem roka můžeme pozorovat hezký šikmý sed. Vydává se také v před po dvou, zatím s Karolínky kočárkem či bednami na hračky. Je vysoký (v roce měří téměř to, co Karolí v roce a půl), takže unožuje, ale v obcházení nábytku si výškově vystačí s klekem.

Těšíme se, až si náš chlapeček sedne sám do sedu roznožného, postaví se, začne obcházet nábytek a nakonec i sám chodit. Zatím ale čekáme i s autosedačkou a nadále vozíme ve vajíčku, abychom nic nepokazili.

Šikmý sed